Karpacz to przepiękna górska miejscowość, położona na północnym stoku Karkonoszy, w dolinie rzeki Łomnicy, u podnóża Śnieżki. Doskonałe usytuowanie oraz świetne warunki klimatyczne sprawiają, że sezon turystyczny trwa w Karpaczu przez cały rok. Karpacz jest wymarzonym, pełnym atrakcji miejscem dla miłośników gór oraz miłośników aktywnego wypoczynku. Jest to główny punkt wyjściowy szlaków turystycznych prowadzących we wschodnie Karkonosze i na ich Przedgórze. Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów ciągnące się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie po Przełęcz Kowarską na wschodzie. Na turystów czekają tu kilometry szlaków turystycznych oraz przepięknych tras rowerowych. Karpacz jest też lubianym przez narciarzy i snowboardzistów ośrodkiem sportów zimowych. Początkujący narciarze mogą skorzystać z kilkunastu stoków narciarskich na terenie miasta, przy których znajdują się wyciągi i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Bardziej doświadczeni mają do dyspozycji Kompleks Narciarski Śnieżka, w którym znajduje się siedem wyciągów i sześć nartostrad o różnej skali trudności. Większość stoków jest sztucznie dośnieżana i czynna do późnych godzin wieczornych. Na zmęczonych spacerami i zjazdami turystów w samym miasteczku też czeka mnóstwo atrakcji. Będąc tam warto zobaczyć zabytkową Świątynię Wang z XIIw., odwiedzić Muzeum Zabawek i Muzeum Sportu i Turystyki czy wybrać się na Dziki Zachód do westernowego miasteczka "Pod Kozią Skałą". Można też zwiedzić Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w pobliskich Kowarach lub wybrać się na wycieczkę do Zamku Chojnik. Ciekawa jest też podziemna trasa turystyczna "Sztolnie Kowary". Dzieci warto zabrać do miasteczka Cyrkowego w Miłkowie. Wszystkim turystom zmęczonym wycieczkami i atrakcjami polecamy relaks w Grocie Solnej.

   
Świątynia Wang- średniowieczny kościół, który został wzniesiony w miejscowości Vang w Norwegii na przełomie XII i XIII wieku. Budowla powstała zgodnie z tradycyjnymi założeniami skandynawskiego budownictwa sakralnego i łączy elementy architektury romańskiej ze stylem nordyckim. Do Karpacza kościół został przeniesiony w XIX wieku, dzięki hrabinie Fryderyce von Reden z Bukowca.
   
Muzeum Zabawek w Karpaczu Górnym. Posiada unikalny zbiór lalek i zabawek z całego świata, powstałych na przestrzeni ostatnich 200 lat. Kolekcja prezentowana jest w specjalnie zaprojektowanych i malowanych ręcznie gablotach.
   
Muzeum Sportu i Turystyki. W muzeum tym dowiemy się wielu ciekawych rzeczy na temat historii turystyki w Karkonoszach. Możemy tam spotkać ... słynnego Ducha Gór zwanego też Panem Janem, Karkonoszem, Rübezahlem, Liczyrzepą, Rzepoliczem czy też Rzepiórem. Legendy o Duchu Gór będącym uosobieniem zmienności i gwałtowności karkonoskiej przyrody były i są dużą atrakcją dla turystów. W muzeum znajdują się reprodukcje rysunków ilustrujących znane opowiadania o Liczyrzepie.
   
Western City to jedna z wielu możliwych atrakcji pobytu w Karpaczu. Turyści przybywają tu rzeszami, by obejrzeć Dziki Zachód usytuowany na pięciu polskich hektarach. Jak podają twórcy miasteczka - jedni przychodzą, bo lubią muzykę, inni chcą pokazać dziecku żywego konia i odpocząć na rozległej łące z widokiem na góry. Jeszcze inni próbują sił na "strzelnicy indiańskiej", albo wspinają się na wysoki i śliski słup. Bywa, że szeryf ustanawia za ten wyczyn nagrodę - butelkę piwa, a dla małolatów - butelkę coli. Są i tacy , którzy tutaj wzięli ślub. Uznali, że atmosfera salonu, dziewczyny ubrane w stroje "z epoki" i kowboje smażący żeberka to większa atrakcja niż przyjęcie weselne w tradycyjnej restauracji. W Western City na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji ? można tam jednym uderzeniem młota wybić pamiątkową monetę (za którą nie można nic kupić, ale za to jak przyjemnie ją mieć). Można przejechać się konno, można próbować utrzymać się na grzbiecie elektrycznego byka. Można nawet osobiście wydoić krowę. Można tam też zdobyć certyfikat poszukiwacza złota, a wcześniej nauczyć się wypłukiwać złoto z piachu, a także uczestniczyć w napadzie na bank. Inne atrakcje to przejażdżka kolejką westernową, strzelanie z łuku, rzucanie dzidą do sylwetki bizona, czy strzelanie z broni pneumatycznej. Tym, którzy zgłodnieją kowbojska kuchnia poleca wszelkie kowbojskie specjały.
   
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. W Kowarach, na terenie fabryki dywanów, powstał Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Zwiedzający mogą obejrzeć prawie wszystkie dolnośląskie obiekty zabytkowe: pałace, klasztory, kościoły, starówki miast Dolnego Śląska itp., odwzorowane w skali 1:25. Opisy przeszłości prezentowanych obiektów oraz powieści oprowadzających turystów przewodników pozwalają poznać ciekawą historię tych miejsc. Modele miniatur wykonane są najnowszymi metodami technicznymi, z materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych, co umożliwia wystawianie ich w parkowym otoczeniu. W okresie zimowym modele prezentowane są w przestronnej hali ogrzewanej kominkami.
   
Ruiny Zamku Chojnik położone są na wzgórzu Chojnik (627m n.p.m.), nad dzielnicą Jeleniej Góry - Sobieszowem. Zamek Chojnik powstał w połowie XIVw.; wzniósł go Bolko II Mały, a wdowa po nim oddała zamek Gotsche II Schoffowi. To właśnie ród Schaffgotschów powiększał i umacniał twierdzę. Zamek stoi na 627 metrowej górze i od południa opiera się na Piekielnej Dolnie. Na zamek najlepiej dojść z Sobieszowa, prowadzą tam trzy szlaki. Odwiedzający zamek mogą posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, postrzelać z kuszy, zobaczyć pręgierz i wejść na wieżę skąd widać malowniczą panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. W zamku można również kupić pamiątki, zjeść i przenocować. Zamkiem zarządza Bractwo Rycerskie.
   
Sztolnie Kowary. Podziemna Trasa Turystyczna "Sztolnie Kowary" to niesamowite miejsce pełne legend i tajemnic, to szlak prawdziwej historii rozciągający się na trasie 1200 metrów. Zwiedzający to miejsce mogą zapoznać się z pracą dawnych górników, poznać techniki wydobywcze i obejrzeć zgromadzone tam zbiory minerałów i szlachetnych kamieni. Można tam także spróbować unikalnej wody "Potencjałki".
   
Cyrkland czyli miasteczko cyrkowe w Miłkowie - to, jak piszą na swojej stronie internetowej twórcy Cyrklandu - "świat niespełnionych marzeń dzieciństwa, teraz otwarty i dostępny dla każdego. To miejsce, w którym każdy staje się częścią cyrku. Tutaj samodzielnie dziecko i dorosły może poznać sztukę cyrkową. Żonglerka, skoki na batucie oraz ćwiczenia chodzenia po linie to zabawa, która umożliwia wcielenie się w postać artysty cyrkowego". W ofercie są programy artystyczne, warsztaty cyrkowe, przejażdżka na koniu, przejażdżka na wielbłądzie, noclegi w wozach cyrkowych i wiele innych atrakcji. W cyrklandzie można zobaczyć występy Iluzjonistów, ekwilibrystów w popisach na monocyklu i wałku, żonglerów, szczudlarzy, clownów, kobietę gumę i tancerzy w popisach akrobatycznych.
   
Grota Solna to oaza czystego i przesyconego zbawiennymi pierwiastkami powietrza. To doskonałe miejsce na odpoczynek. W tym specyficznym mikroklimacie możemy przy muzyce relaksacyjnej odetchnąć od miejskiego pędu, w którym uczestniczymy na co dzień i usłyszeć własne myśli. Możemy też poprawić kondycję zdrowotną swojego organizmu. Jeden seans w grocie odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Nasz organizm przyswaja sobie wtedy niezbędny do życia jod. Seanse solne działają wspomagająco przy leczeniu chorób dróg oddechowych: nosa, gardła, krtani, zatok, astmy oskrzelowej, przewlekłego zapalenia oskrzeli i płuc oraz alergii. Pomagają również w leczeniu nadczynności tarczycy, schorzeń reumatologicznych i schorzeń sercowo naczyniowych: niewydolności krążenia, stanów pozawałowych, nadciśnienia. Seanse solne wspomagają też walkę z dysfunkcjami wegetatywnego układu nerwowego: nerwicami, stanami przemęczenia i spadkiem odporności na stres.
   
 

Serdecznie zapraszamy!

   
 
     
   

Rezydencja Pod Świerkami, ul. Okrzei 1b, 58-540 Karpacz